Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jak zabezpieczyć szkło i naczynia podczas przeprowadzki?

02.07.2023

Szkło i naczynia to jedne z trudniejszych do przewiezienia rzeczy. Są to przedmioty delikatne, wrażliwe i bardzo podatne na uszkodzenia. Bez odpowiedniej ochrony i zabezpieczenia na czas transportu łatwo je potłuc lub obić, co często kończy się wyrzuceniem ich do śmieci. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby podczas przeprowadzki przewieźć szkło i naczynia do nowego miejsca bez żadnych szkód. Kluczem jest właściwe pakowanie i ułożenie w kartonie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Dlaczego transport szkła sprawia nam problemy?

Przeprowadzka jest dużym przedsięwzięciem zarówno pod względem logistycznym, jak i organizacyjnym. Nic dziwnego, że niejednemu może spędzić sen z powiek. Jedną z bardziej problematycznych kwestii podczas przeprowadzki jest transport szklanych i porcelanowych przedmiotów: naczyń, zastawy stołowej, kieliszków czy wazonów.Przewóz szkła z pewnością należy dobrze przemyśleć, ponieważ są to produkty niezwykle kruche, podatne na uszkodzenia i łatwo się tłukące, a często niezwykle dla nas cenne.

Co przyda się do pakowania szkła i naczyń?

Do zabezpieczenia szkła, porcelany i naczyń przydadzą się pewne konkretne produkty. Z niektórych z nich korzystamy na co dzień, inne warto będzie zakupić lub pozyskać w inny sposób. Są to przede wszystkim przedmioty, takie jak:
 • kartony (najlepiej grube, wielowarstwowe) i pudełka w różnych rozmiarach;
 • folia bąbelkowa;
 • folia stretch;
 • mocna i wytrzymała taśma klejąca;
 • marker lub inny wyraźny, wodoodporny pisak;
 • wypełniacze, takie jak: ręczniki papierowe, makulatura, gazety, gąbki, ściereczki, wata, niepotrzebne materiały (stare poszwy, pościele, ręczniki itp.).

Jak zabezpieczyć szkło i naczynia podczas przeprowadzki?

Aby zabezpieczyć szkło i naczynia na czas przeprowadzki, warto poświęcić więcej czasu na pakowanie tych przedmiotów i podjąć następujące kroki:
 1. Zaopatrz się w odpowiednie pudełka i kartony. Lepiej, żeby były one grubsze (minimum trzywarstwowe) i wytrzymałe, żeby nie otwarły się pod wpływem ciężaru podczas przenoszenia. Jeśli nie jesteś w stanie ich zdobyć, możesz pakować szkło podwójnie – najpierw w mniejszy karton, a ten włożyć do większego.
 2. Wyłóż spód i boki kartonu wypełniaczem. Najlepiej sprawdzi się tu folia bąbelkowa lub jakiś inny miękki materiał.
 3. Szkło i naczynia owijaj folią bąbelkową. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że żaden element zastawy stołowej się nie stłucze. Przekładanie talerzy kawałkiem ręcznika papierowego lub gazety może nie wystarczyć, szczególnie w przypadku przeprowadzki międzymiastowej, gdy przewożone rzeczy są narażone na duże wstrząsy podczas podróży samochodem. Tak zabezpieczone produkty dla pewności owiń dodatkowo taśmą klejącą.
 4. Rozważnie układaj przedmioty w kartonach. Na dnie umieszczaj większe i cięższe elementy (wazy, półmiski, talerze), a na wierzchu mniejsze i bardziej kruche. Pamiętaj, aby nie przesadzić – zbyt ciężki pakunek będzie bardziej narażony na uszkodzenie, szczególnie, jeśli karton nie jest mocnej konstrukcji. Delikatniejsze rzeczy, takie jak porcelanowe kubki, kieliszki do wina lub literatki, zapakuj w mniejsze pudełka i ułóż je obok siebie, nigdy jedno na drugim.
 5. Pozostałe w kartonie miejsce wypełnij za pomocą wypełniacza. Użyj do tego waty, starych gazet, ręczników papierowych lub innych miękkich materiałów. Całość powinna być stabilna, aby żaden element nie przesuwał się w pudełku.
 6. Szczelnie zamknij karton. Przyda się do tego taśma klejąca lub folia stretch.
 7. Precyzyjnie opisz kartony. To proste działanie nie tylko pomoże przy późniejszym rozpakowywaniu, ale także będzie wskazówką dla osób przeprowadzających transport. Dla pewności możesz dodatkowo nakleić na pudełkach specjalne oznaczenia z napisem “Nie rzucać”, “Ostrożnie!” lub “Uwaga: szkło!”. Będzie to szczególnie pomocne, jeśli korzystasz z usług firmy przeprowadzkowej.
Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Dokładne opisanie zawartości kartonów podczas przeprowadzki to bardzo ważna czynność. Ma ona szczególne znaczenie podczas przewożenia szkła, naczyń lub innych delikatnych przedmiotów, na przykład luster, wazonów czy akwariów. Specjalne naklejki, zwykle w wyraźnym czerwonym kolorze, dodatkowo zwracają uwagę osób pomagających w przeprowadzce. Z takimi pudełkami trzeba się obchodzić ze szczególną ostrożnością i tak rozplanować pakowanie samochodu, żeby znajdowały się one na wierzchu, niczym nie przyłożone – Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Jaki rodzaj transportu najlepiej wybrać do przewożenia szkła?

Wiele osób planujących przeprowadzkę staje przed dylematem – zrobić to na własną rękę, czy skorzystać z profesjonalnych usług transportowychOdpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Jednym z kluczowych z nich jest odległość: jeśli przeprowadzamy się do innego miasta lub mamy do czynienia z przeprowadzką międzynarodową, wynajęcie specjalistów w dziedzinie transportu to znakomity pomysł. Firmy przewozowe nie tylko dysponują specjalnymi samochodami, ale również zatrudniają fachowców, a w swojej ofercie często mają także utylizację pozostawionych przedmiotów. Jest to z pewnością wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba się martwić o to, czy nasz dobytek nie poniesie szkód podczas drogi do nowego domu, a my będziemy mogli zająć się potrzebnymi formalnościami.Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:
Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.