Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jak przygotować się do przeprowadzki? Praktyczny poradnik

28.08.2021

Aktualizacja: 23.03.2023

Na pierwszy rzut oka przeprowadzka, niezależnie czy to ma być przeprowadzka domu czy przeprowadzka biura, może wydawać się nieskomplikowaną czynnością. Wbrew pozorom jest to jednak trudne zadanie logistyczno-organizacyjne. Aby wszystko poszło w miarę szybko i sprawnie, trzeba się do tego przedsięwzięcia dobrze przygotować, zwłaszcza, gdy w dotychczasowym miejscu zamieszkania zgromadziliśmy dużą ilość należących do nas przedmiotów. W jaki sposób przystąpić do jej organizacji? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak przygotować się do przeprowadzki.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Jak zorganizować kompleksową przeprowadzkę krok po kroku? 

W najbliższym czasie planujesz przeprowadzkę? Zmieniasz miejsce zamieszkania? Przeraża Cię wizja pudeł, kartonów, śmieci? Co zrobić, aby wszystko poszło szybko i sprawnie? Przedstawiamy kilka rad i pomysłów, które z pewnością ułatwią to ważne i pracochłonne wydarzenie w Twoim życiu.

Krok 1: Zaplanuj przeprowadzkę z odpowiednim wyprzedzeniem 

Wcześniejsze przygotowanie do przeprowadzki pozwoli uniknąć nerwów, czasu i pieniędzy. Zacznij myśleć o przeprowadzce dużo wcześniej. Pomyśl, jak spakujesz cały dobytek, jak przewieziesz meble do nowego miejsca, czy zrobisz to na własną rękę czy może skorzystasz z firmy przeprowadzkowej.

Korzystając z firmy transportowej, nie szukaj jej na ostatnią chwilę – warto wcześniej rozejrzeć się, popytać znajomych, poszukać w Internecie i zorientować się o cenach. Gdy już wybierzemy firmę, która nam odpowiada, należy umówić się na konkretny termin przewozu. Wiele firm transportowych, takich jak Transpec oferuje również przeprowadzki weekendowe oraz nocne. 

Krok 2: Przygotuj plan działania 

Zadając sobie pytanie, jak zorganizować i jak się przygotować do przeprowadzki, musisz w pierwszej kolejności przygotować solidny plan i wykonywać go punkt po punkcie. Jeśli zaczniesz się pakować chaotycznie, może się okazać, że zapomnisz zabrać części przedmiotów z dawnego mieszkania, albo nie spakujesz się w walizki, torby i kartony, które przygotowałeś do przeprowadzki. 

Napisz na kartce papieru, jakie typy rzeczy musisz przewieźć z miejsca na miejsce. Do każdej kategorii, typu ubrania, rzeczy osobiste, kosmetyki, meble, sprzęty elektroniczne, wpisz należące przedmioty. Później będzie można odhaczać z tak utworzonej listy wszystko, co zdążyło się spakować. 

Krok 3: Pakowanie się do przeprowadzki 

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda przeprowadzka, ale jeśli samemu do niej przystępujemy, wszystko się komplikuje. Musimy wiedzieć, jak się spakować, aby naszym cennym rzeczom nic się nie stało. W tym celu do pakowania się przy przeprowadzce musimy naszykować sobie gazety, folię bąbelkową, styropian, tekturowe pudełka, taśmę klejącą, nożyczki czy nożyk do przecinania taśmy. Możemy kupić pudła w sklepie budowlano-remontowym, albo skorzystać ze zużytych pudeł wystawianych niejednokrotnie w marketach i w sklepach wszelkiego typu. Najlepiej wyłożyć pudło gazetami i dopiero wówczas zacząć się pakować. Nie ma znaczenia, jak poukładamy w pudełkach czy walizkach swoje ubrania, koce, kurtki, pościele, ręczniki i tym podobne. Na pewno nic złego się nim nie stanie. Szklanki, szkło, lustra, cenne żyrandole – należy odpowiednio owinąć w papier pakowy. Jeśli chodzi o przewóz przedmiotów ponadgabarytowych sprawa jest trochę bardziej skomplikowana – warto skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, która nie tylko posiada wszelkie potrzebne materiały i opakowania, ale też doświadczenie, które z pewnością przyda się do szybkiej i sprawnej przeprowadzki. 

Każde pudło należy dokładnie opisać, co ułatwi nam rozpakowywanie się w nowym mieszkaniu. Koniecznie trzeba napisać na pudełkach, czy zawierają one sprzęty elektroniczne lub szkło, z którym należy obchodzić się niezwykle ostrożnie. Aby łatwiej przewieźć meble i wynieść je z dotychczasowego mieszkania, można je rozkręcić na części. Warto zabezpieczyć je przed porysowaniem i zniszczeniem, naklejając na nie folię lub pakując je w kartony, które później zawijamy w folię.

Planując przeprowadzkę, zajmij się również sprzątaniem piwnicy czy garażu, żeby nie robić tego na ostatnią chwilę. Jeśli znalazłeś tam dużo niepotrzebnych przedmiotów, możesz zlecić wywóz gratów firmie transportowej. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Warto wcześniej zacząć się pakować, aby przeprowadzka nie stała się udręką, ale dobrą okazją do segregowania i wyrzucenia rzeczy, które nie są nam potrzebne – nie warto zabierać ze sobą wszystkiego. Jeśli mamy dużo niepotrzebnych rzeczy, których nie chcemy przewozić do nowego lokum, możemy zlecić ich utylizację – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki

Jak spakować kuchnię do przeprowadzki?

Pakowanie kuchni nie należy do łatwych zadań. Jest to proces żmudny i czasochłonny, na który należy sobie przygotować kilka wolnych godzin. Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie tego zadania, jest pakowanie kuchni w kartony tematycznie. Przykładowo zastawa stołowa razem, podobnie środki spożywcze, chemia czy akcesoria kuchenne. Dzięki temu przy rozpakowywaniu znajdziemy bez problemu pokrewne elementy, nie szukając ich w różnych pudełkach. Nowa kuchnia szybko zostanie przeniesiona, a my nie zostaniemy przytłoczeni zbędnymi w danej chwili rzeczami.

Jak przygotować do przeprowadzki meble i sprzęty RTV i AGD?

Jeśli mamy sprzęt RTV/AGD, który da się rozkręcić, to skorzystajmy z tej opcji, podobnie jak podczas przewożenia mebli. Dzięki temu wyposażenie będzie znacznie łatwiej przetransportować. Jeśli chodzi natomiast o sprzęt AGD, należy go odpowiednio wcześniej zabezpieczyć. Lodówki czy zamrażarki najlepiej jest odmrozić co najmniej dzień wcześniej i umyć, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych zapachów.

Oczywiście urządzenia tego typu przewozimy bez zawartości, natomiast z mebli demontujemy części, które są ruchome i mogą zostać w jakiś sposób uszkodzone w czasie transportu – mowa o półkach, szufladach czy kratkach.

Pakowanie najlepiej zacząć około 2 tygodnie przed planować przeprowadzką.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku, jak pakować się do przeprowadzki. 

Krok 4: Przewożenie rzeczy podczas przeprowadzki 

Przedmioty codziennego użytku, ubrania i kosmetyki można przewieźć własnym samochodem podczas przeprowadzki. Niemniej, przetransportowanie lodówki, pralki, zamrażarki, kuchenki lub piecyka i zmywarki oraz mebli może sprawić wiele trudności. W takiej sytuacji należy pomyśleć o możliwości wynajęcia firmy zajmującej się przeprowadzkami. Jeśli nie masz wśród znajomych i rodziny żadnej osoby posiadającej ciężarówkę lub przyczepę, wynajem transportu do przeprowadzki będzie koniecznością. Pamiętaj przy tym, że lodówki należy przewozić w pionie, inaczej mogą się popsuć. Najlepiej ciężkie sprzęty przypiąć do podłoża specjalnymi pasami, którymi powinny dysponować firmy trudniące się świadczeniem usług transportowych przy przeprowadzkach. Podpisując umowę z taką firmą sprawdź, czy jej pracownicy pomogą nam z wynoszeniem rzeczy z mieszkania.

Tak zorganizowana przeprowadzka będzie harmonijna i przebiegnie według z góry założonego przez nas planu.

O czym jeszcze pamiętać przygotowując się do przeprowadzki? 

Pamiętaj o tym, że przeprowadzka to nie tylko transport mebli, ubrań czy sprzętu AGD i RTV, ale też rozwiązanie umów z dostawcami prądu, gazu czy mediów, zrezygnowanie z prenumerat oraz powiadomienie instytucji i urzędów o zmianie adresu do korespondencji. Warto zorientować się wcześniej, ile trwa okres wypowiedzenia, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Kolejną ważną rzeczą jest poinformowanie wszelkich urzędów, banków o zmianie adresu do korespondencji oraz rezygnacja z ewentualnych prenumerat. Zajmij się tym wcześniej, bowiem z reguły termin wypowiedzenia to co najmniej 1 miesiąc. 

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.