Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę do budynku bez windy?

05.04.2023

Aktualizacja: 17.04.2023

Przeprowadzka to zwykle proces, który wiąże się z pewnym stresem i wyzwaniem. Szczególnie w przypadku, gdy musimy przenieść swoje rzeczy do budynku bez windy. Zazwyczaj wymaga to większej organizacji, planowania i wysiłku fizycznego niż w przypadku, gdy takie udogodnienie znajduje się w bloku. Największy problem stanowi ciężar przedmiotów, takich jak meble, kasy pancerne czy sprzętu AGD. Trudniej poradzić nam będzie także z bezpiecznym wniesieniem rzeczy wielkogabarytowych w często wąskich klatkach schodowych. Organizacja przeprowadzki do budynku, który nie posiada windy, wymaga przede wszystkim dobrej organizacji. W artykule podpowiadamy, jak uporać się z tym wyzwaniem oraz jak odpowiednio spakować swoje rzeczy, aby uniknąć uszkodzenia i niepotrzebnych problemów.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Przeprowadzka do mieszkania bez windy – o czym warto pamiętać?

Przeprowadzka do mieszkania bez windy może być wyzwaniem, szczególnie jeśli planujemy przewieźć ciężkie i duże przedmioty. Odpowiednie logistyczne przygotowanie do takiego zadania, może okazać się kluczowe, aby uniknąć po drodze problemów i stresu. 

Sprawdź wymiar klatki schodowej

Przeprowadzka firmy lub osoby prywatnej do budynku bez windy może być sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli wynajmujemy pomieszczenia lub kupujemy lokal na wyższym piętrze. Sytuacja wymaga dobrego przygotowania pod względem logistycznym oraz transportu. Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie wymiary ma klatka schodowa. Należy sprawdzić, czy meble i przedmioty, jakie zamierzamy przetransportować, bez problemu zmieszczą się i czy będzie można nimi manewrować wynosząc je na górę. Znaczenie będą mieć:

  • wymiary drzwi wejściowych do klatki i mieszkania
  • szerokość i wysokość klatki schodowej, 
  • ilość zakrętów i stopni na drodze do naszego lokum.

Warto zrobić dokładne pomiary i skonsultować się z firmą przeprowadzkową, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas dnia zmiany miejsca zamieszkania.

Zdemontuj meble na mniejsze elementy

Kolejna porada, z której warto skorzystać, aby ułatwić sobie przeprowadzkę do budynku bez windy, jest demontaż mebli na mniejsze elementy. Zanim do niego przystąpimy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak wkrętarkę, klucze i młotek lub zlecić to zadanie firmie przewozowej. Upewnij się również, że wiesz, jak prawidłowo demontować meble i zachowaj wszelkie elementy w bezpiecznym miejscu. Pozwoli to na zmniejszenie ich rozmiaru i ciężaru podczas noszenia po schodach, a tym samym zapewni większe bezpieczeństwo przedmiotom. 

Zadbaj o pasy do noszenia i pomoc innych 

Podczas noszenia po schodach przedmiotów wielkogabarytowych, takich jak łóżka czy duże szafy są one najbardziej narażone na zakrętach na uderzenie o ścianę lub barierkę. To trudne zadanie można sobie nieco ułatwić, poprzez skorzystanie ze specjalnych pasów. Dobrze dopasowane zapewnią wygodę oraz ochronią przed urazami kręgosłupa i innych części ciała.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Jednak niezależnie od jakości pasów, przeprowadzka bez windy może wymagać pomocy innych osób. Warto więc poprosić o przysługę w przenoszeniu mebli, kartonów i pozostałych ciężkich przedmiotów. W przypadku braku wsparcia od innych osób, warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej ekipy przeprowadzkowej. Takie przedsiębiorstwa mają nie tylko doświadczenie w transporcie mebli, przewozie przedmiotów szklanych, ale także specjalistyczny sprzęt, który ułatwi przeprowadzkę bez windy – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki

Przeprowadzka do mieszkania bez windy – jak spakować rzeczy?

W przypadku konieczności przeprowadzki do mieszkania bez windy należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe zapakowanie i zabezpieczenie przedmiotów. Warto dokładnie chronić wszystkie delikatne rzeczy i zadbać o dodatkowe opakowanie ich w folię bąbelkową lub papier, przed umieszczeniem w pudełkach. Ponadto konieczne jest zabezpieczenie przedmiotów przed przesuwaniem się wewnątrz kartonów. Jest to szczególnie ważne w trakcie przewożenia ich na duże odległości lub na wysokie piętra.

Podczas przeprowadzki do budynku bez windy, ważne jest również oznakowanie kartonów z naszymi rzeczami. Należy szczególnie podpisać pudła zawierające najbardziej delikatne przedmioty. Może to decydować o tym, z jaką ostrożnością będą je traktować wasi znajomi poproszeni o pomoc lub specjaliści z wynajętej firmy. 

Jak ułatwić sobie wnoszenie mebli do mieszkania bez windy?

Brak windy w budynku może stanowić znacznie utrudnienie. Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym wykonaniu tego zadania, możesz poszukać kontaktu do firmy, która ma w swojej flocie auta z platformami sięgającymi nawet wyższych pięter. Umieszczane na nich przedmioty zostają zabezpieczone pasami, aby nie spadły i podnoszone na wysokość okien lub balkonu mieszkania. Korzystanie z podnośnika sprawia, że przeprowadzka do lokalu bez winy nie jest czasochłonnym i trudnym przedsięwzięciem. 

Poinformuj wcześniej ekipę przeprowadzkową o braku windy

Jeśli planujesz przeprowadzkę i wiesz, że w budynku, do którego się wprowadzasz, nie ma windy, warto wcześniej poinformować o tym ekipę przeprowadzkową. Dzięki temu będą w stanie odpowiednio przygotować się do trudniejszego zadania. Informacja ta pozwala także na precyzyjne ustalenie kosztów usługi i uniknięcie nieporozumień związanych z opłatami za dodatkową pracę. Warto mieć na uwadze, że przeprowadzki bez windy wymagają większej ilości czasu i wysiłku, ale z dobrze przygotowaną firmą nie musi to być uciążliwe.

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.