Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Transport roślin podczas przeprowadzki. Jak je zabezpieczyć?

05.08.2023

Aktualizacja: 13.03.2024

Rośliny są nieodłącznym elementem nie tylko naszych domów, ale także biur, firm i miejsc pracy. Ich obecność w najbliższym otoczeniu przynosi wiele korzyści. Nic więc dziwnego, że gdy stoimy w obliczu wyzwania, jakim jest przeprowadzka, chcemy zabrać kwiaty ze sobą. Niestety ich przewóz w nowe miejsce nie należy do najłatwiejszych zadań - podczas transportu łodygi i liście są narażone na złamanie lub zgniecenie. Bez odpowiedniego zabezpieczenia doniczek nasze rośliny mogą nie przetrwać przeprowadzki. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym to zadanie może się udać.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Dlaczego transport roślin podczas przeprowadzki bywa problematyczny?

Przeprowadzka to wbrew pozorom ogromne przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne. Niezależnie od tego, czy jest to przeprowadzka domu i mieszkania czy przeprowadzka firmy i biura, należy się do niej przygotować. Wszystkie przedmioty muszą być odpowiednio spakowane i zabezpieczone. Jednym z trudniejszych wyzwań jest przewóz roślin doniczkowych. Kwiaty są bardzo wrażliwe, a niewłaściwe przygotowanie do zmiany miejsca i brak porządnego zabezpieczenia, może narazić je na złamanie lub zgniecenie. Dodatkowo każdy miłośnik roślin wie, że nasi zieloni przyjaciele niespecjalnie lubią zmieniać miejsce. Każdy transport naraża je na przeciąg i zmiany temperatur, a w nowym lokum kwiaty potrzebują czasu na aklimatyzację.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Rośliny doniczkowe to faktycznie jedne z trudniejszych do przewiezienia przedmiotów, ponieważ są delikatne i podatne na uszkodzenia. Przewóz kilku sztuk nie stanowi problemu, ale wyzwaniem jest większa ilość kwiatów. Najtrudniejsze do przetransportowania są duże, ciężkie i rozłożyste okazy – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Przygotowanie roślin do przeprowadzki

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie roślin do przeprowadzki. Pierwsze kroki warto podjąć już minimum miesiąc przed ostatecznym terminem transportu. To czas, aby w miarę możliwości przesadzić kwiaty do nietłukących się donic, najlepiej plastikowych, a te ceramiczne lub gliniane dokładnie umyć, zabezpieczyć (na przykład folią bąbelkową) i spakować do osobnych kartonów. Transport szklanych i delikatnych przedmiotów warto powierzyć profesjonalnej firmie przeprowadzkowej. Przed przeniesieniem w nowe miejsce rośliny dobrze jest też dokładnie obejrzeć, aby określić ich ogólną kondycję i sprawdzić, czy na liściach i łodygach nie ma żadnych szkodników. Dzień przed przeprowadzką wszystkie kwiaty należy podlać, uważając, aby nie przelać ziemi.

Jak zabezpieczyć rośliny na czas transportu?

Kwiaty warto spakować w dniu przeprowadzki, aby jak najkrócej przebywały w kartonach lub osłonach. W przypadku przeprowadzek międzymiastowych lub międzynarodowych konieczne może być przesadzenie do plastikowych donic. Niezależnie od rozmiarów rośliny, doniczki trzeba zabezpieczyć. Przydadzą się do tego przedmioty takie jak tekturowe kartony, taśma klejąca, folia bąbelkowa, folia typu stretch, papier czy stare gazety. W przypadku większych okazów potrzebne będą też miękkie sznurki, specjalne klamry do spinania łodyg oraz drewniane lub plastikowe podpórki.

Transport małych roślin doniczkowych

Mniejsze rośliny najlepiej przewozić w otwartym kartonie. Doniczki należy zabezpieczyć, owijając je papierem (lub folią bąbelkową, jeśli są ceramiczne, szklane lub gliniane). Rośliny można poukładać obok siebie, ale nie powinny się one przemieszczać – wolne przestrzenie trzeba wypełnić materiałem, gazetami, folią lub nawet watą. Jeśli musisz zamknąć pudełko, pamiętaj o zrobieniu kilku otworów na wierzchu, by zapewnić roślinom dopływ powietrza. Karton podpisz i opatrz odpowiednią adnotacją.

Transport roślin dużych i rozłożystych

Duże rośliny wymagają nieco innego przygotowania. Doniczkę również należy odpowiednio zabezpieczyć, a dodatkowo owinąć ją workiem foliowym – dzięki temu ziemia nie będzie się wysypywać podczas transportu. Łodygi warto przywiązać do drewnianej lub plastikowej podpory. Również bardziej rozłożyste liście dobrze jest spiąć, by nie narazić ich na złamanie podczas drogi. Roślinę trzeba też dobrze umiejscowić w samochodzie, aby się nie przewróciła oraz nie zgniotły ją inne kartony. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów od przeprowadzek oferujących usługi transportowe.

Rozpakowywanie roślin w nowym miejscu

Rośliny doniczkowe powinny być pakowane jako ostatnie, a rozpakowywane jako pierwsze. Należy skrócić do minimum czas, gdy kwiaty przebywają w kartonach i samochodach. Dlatego zaraz po dotarciu na miejsce docelowe warto wyjąć kwiaty z pudełek – delikatnie, aby nie uszkodzić liści i łodyg. Mogą one być zmęczone podróżą, a w nowym lokum będą potrzebowały przynajmniej dwóch tygodni na aklimatyzację. Pamiętaj, by zaraz po wyjęciu z kartonu nie wystawiać roślin na bezpośrednie słońce, aby nie spowodować szoku termicznego. Stopniowo zwiększaj ilość światła, a po 2-3 dniach umieść doniczki na ich docelowych miejscach.

 

Przeczytaj również na naszym blogu wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.