Formalności
Formalności urzędowe z powodu przeprowadzki to przede wszystkim kwestie związane z takimi aspektami jak:
- zameldowanie i wymeldowanie;
- wypowiedzenie umów po przeprowadzce,
- zmiana urzędu skarbowego;
- powiadomienie banków i ubezpieczycieli;
- nowe dane dla urzędu miasta.
Choć lista spraw do załatwienia z powodu przeprowadzki wydaje się krótka, lepiej nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Najlepiej już kilka miesięcy przed przeprowadzką zapoznaj się ze wszystkimi formalnościami, by później zaoszczędzić sobie czasu i nerwów, a przede wszystkim by zagwarantować lepszą organizację procesu przeprowadzki.
Wymeldowanie i zameldowanie
Wymeldowanie to pierwsza kwestia, o której nie możesz zapomnieć przy przeprowadzce. Pozwoli Ci ona pozbyć się kosztów związanych z utrzymaniem byłego mieszkania, a także zyskać możliwość zameldowania w nowym miejscu. Aby się wymeldować, możesz złożyć wniosek w formie pisemnej czy za pomocą formularza dostępnego w gminie lub zdalne wypełnić dokument i wysłać go drogą elektroniczną. Przy wymeldowaniu zostaniesz też poproszony o podanie adresu nowego zamieszkania, dzięki czemu załatwisz obie te kwestie jednocześnie. Aby zameldować się w nowym miejscu, konieczne jest okazanie prawnego tytułu do nowego lokalu. Może to być:
- umowa najmu;
- odpis z księgi wieczystej;
- decyzja administracyjna;
- orzeczenie sądu
Wypowiedzenie umów po przeprowadzce
To jednak nie wszystko, co załatwić przed przeprowadzką musi każda osoba zmieniająca miejsce zamieszkania. Konieczne jest także wcześniejsze zawiadomienie wszystkich dostawców mediów, a także urzędów czy firm, które na adres zamieszkania przesyłają Ci korespondencję. Istnieją dwie możliwości przy rozliczeniu za media:
- przepisanie wszystkich liczników na nazwiska nowych mieszkańców
- powiadomienie dostawców o zmianie miejsca zameldowania, jeśli poprzedni dom przez jakiś czas ma stać pusty.
Wypowiedzieć należy umowy dostarczenia internetu, telewizji kablowej oraz telefonu. Ważna jest także kwestia czynszu – o ile w przypadku wyprowadzki z mieszkania spółdzielczego własnościowego powiadomienie o sprzedaży jest zadaniem notariusza, inaczej sprawa wygląda już w przypadku mieszkania na zasadzie pełnej własności w bloku spółdzielczym. Jeśli mieszkasz w kamienicy czy domku jednorodzinnych, musisz ponadto pamiętać o zawiadomieniu o wyprowadzce firm zajmujących się wywozem nieczystości i śmieci.
Zmiana urzędu skarbowego
Formalności urzędowe z powodu przeprowadzki to także konieczność powiadomienia urzędu skarbowego o zmianie miejsca zameldowania. Termin na dokonanie takiego zgłoszenia wynosi 7 dni. W sytuacji, gdy przeprowadzka wiąże się ze zmianą urzędu, konieczne jest wypełnienie i złożenie specjalnego formularza NIP-3.
Powiadomienie banków i ubezpieczycieli
Przy przeprowadzce konieczne jest także zawiadomienie o tym fakcie wszystkich banków, w których posiadasz konta i lokaty. To samo tyczy się firm oferujących usługi finansowe takie jak ubezpieczenia czy fundusze inwestycyjne. Zawiadomienie banków i ubezpieczycieli w stosownym czasie da Ci gwarancję, że poufne listy nie będą przychodzić do skrzynki nowych lokatorów w starym miejscu zamieszkania.
Nowe dane dla urzędu miasta
W przypadku samodzielnego opłacania podatku od nieruchomości konieczne jest także powiadomienie o przeprowadzce urzędu gminy lub miasta. Ta sama sytuacja dotyczy również właścicieli domów jednorodzinnych lub samodzielnych mieszkań. Ponadto konieczne jest opłacenie podatku od nieruchomości w przypadku zakupu nowego mieszkania bądź domu. W tym celu należy wypełnić formularz o nazwie IN-1.

Autor wpisu
Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.