Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jak pakować rzeczy do przeprowadzki?

13.02.2021

Aktualizacja: 23.03.2023

Każda przeprowadzka, mimo iż wiąże się z entuzjazmem i podekscytowaniem związanym z nową sytuacją, budzi stres i może prowadzić do zaniepokojenia. W szczególności żałujemy przeprowadzki, kiedy mamy zapakować wszystkie zgromadzone do tej pory przedmioty i meble. Wiele pracy będziemy mieli m.in. w kuchni, gdzie nie brakuje drobiazgów, wykonanych z delikatnych materiałów jak szkło, porcelana. Warto więc poznać zasady pakowania rzeczy do przeprowadzki, by uniknąć zbędnych nerwów oraz zrobić to szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Od czego zacząć przeprowadzkę?

Przeprowadzka mieszkania czy domu nie obejdzie się bez pakowania wyposażenia, także z tych trudniejszych pomieszczeń jak kuchnia. Wiele osób odczuwa w związku z przenosinami stres, jest to objaw zupełnie normalny, warto jednak go zwalczać i podejść do przeprowadzki możliwie swobodnie.

Krok 1: Gromadzenie materiałów

Zanim zaczniemy pakowanie kuchni i innych pomieszczeń w kartony, należy dokładnie oszacować, ile pudełek będzie nam potrzebnych. Oczywiście ilość kartonów zależy od ilości naszych rzeczy, ich wielkości, rodzaju i sposobu pakowania. Materiały do pakowania możemy kupić, wziąć od firmy przeprowadzkowej bądź pozyskać, np. w sklepie. Najlepiej, aby naszykowane do przeprowadzki kartony były wytrzymałe. Zapewni nam to co najmniej pięciowarstwowa tektura o wysokiej gramaturze. Koniecznie musimy przygotować także nożyczki, szeroką taśmę klejącą, a także folię bąbelkową, folię stretch, stare gazety i styropian – w kawałku i pokruszony.

Krok 2: Gruntowne porządki i segregacja

Przy porządkach okaże się, że część rzeczy można wyrzucić. Gruntowne porządki są niezbędne, ponieważ znaczna ilość posiadanych drobiazgów nie jest nam już potrzebna, nie korzystamy z nich lub jest popsuta. Dzięki takiemu zabiegowi zaoszczędzimy miejsce – w pudłach oraz w nowym miejscu zamieszkania, a przy tym ułatwimy sobie samą przeprowadzkę. Dobrze jest podzielić wyselekcjonowane rzeczy na kilka kategorii – np. meblesprzęt AGDsprzęt RTV, ubrania, naczynia i zastawa stołowa, dekoracje szklane, książki, kosmetyki, sprzęty komputerowe itp. Dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować się do zapakowania ich i przewiezienia do nowego lokum.

Krok 3: Pakowanie

Kolejnym krokiem jest już samo pakowanie i zabezpieczanie przewożonych przedmiotów. By przebiegło to możliwie sprawnie, warto poznać kilka trików.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Jeśli nie wiesz, jak pakować rzeczy, zwłaszcza te delikatne do przeprowadzki, możesz skorzystać z usług profesjonalistów. Firma przeprowadzkowa nie tylko dostarczy Ci niezbędnych akcesoriów do pakowania, ale i pomoże w przygotowaniu do bezpiecznego transportu – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki

Jak spakować kuchnię do przeprowadzki?

Pakowanie kuchni nie należy do łatwych zadań. Jest to proces żmudny i czasochłonny, na który należy sobie przygotować kilka wolnych godzin. Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie tego zadania, jest pakowanie kuchni w kartony tematycznie. Przykładowo zastawa stołowa razem, podobnie środki spożywcze, chemia czy akcesoria kuchenne. Dzięki temu przy rozpakowywaniu znajdziemy bez problemu pokrewne elementy, nie szukając ich w różnych pudełkach. Nowa kuchnia szybko zostanie przeniesiona, a my nie zostaniemy przytłoczeni zbędnymi w danej chwili rzeczami.

Jak przygotować do przeprowadzki meble i sprzęty RTV i AGD?

Jeśli mamy sprzęt RTV/AGD, który da się rozkręcić, to skorzystajmy z tej opcji, podobnie jak podczas przewożenia mebli. Dzięki temu wyposażenie będzie znacznie łatwiej przetransportować. Jeśli chodzi natomiast o sprzęt AGD, należy go odpowiednio wcześniej zabezpieczyć. Lodówki czy zamrażarki najlepiej jest odmrozić co najmniej dzień wcześniej i umyć, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych zapachów.

Oczywiście urządzenia tego typu przewozimy bez zawartości, natomiast z mebli demontujemy części, które są ruchome i mogą zostać w jakiś sposób uszkodzone w czasie transportu – mowa o półkach, szufladach czy kratkach.

Jak pakować delikatne przedmioty na czas przeprowadzki?

Samo pakowanie może wydawać się łatwe, do czasu, kiedy zaczniemy przygotowywać do przeprowadzki delikatne przedmioty. Chodzi głównie o zastawę stołową, sztućce, szklane pojemniki czy inne przedmioty, które podczas przeprowadzki i transportu można bardzo łatwo uszkodzić.

Zanim zapakujemy delikatne przedmioty, należy odpowiednio przygotować pojemniki – ich wnętrza najlepiej jest wyłożyć pogniecionymi gazetami, natomiast same przedmioty można jeszcze dodatkowo owinąć folią bąbelkową lub miękkim materiałem. Delikatnych, podatnych na uszkodzenie akcesoriów nie powinno się pakować razem z ciężkimi przedmiotami, które podczas przeprowadzki mogą spowodować uszkodzenie zastawy czy szkła. Najbardziej cenne wyposażenie kuchni możesz też przewieźć samodzielnie, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie dojdzie do ich uszkodzenia.

Jakich materiałów użyć do pakowania podczas przeprowadzki?

Jak pakować rzeczy do przeprowadzki?

Samo pakowanie powinno przebiegać w kilku etapach:

 1. Każdy karton, który zamierzamy wypełnić rzeczami do przeniesienia w nowe miejsce, przy przeprowadzce powinien być zaklejony od spodu taśmą, aby nie otworzył się nagle podczas transportu.
 2. Wszystkie rzeczy musimy dokładnie poukładać w kartonach. Wrzucenie ich nieskładnie spowoduje, że szybko zabraknie nam miejsca na inne rzeczy, które zamierzamy przetransportować. Układanie jest zadaniem czasochłonnym, ale pozwoli na szybkie wypakowanie się w nowym miejscu po zakończonej przeprowadzce. Nie należy się więc z tym zanadto spieszyć. Można systematycznie chować wszystkie przedmioty w mieszkaniu na kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką, aby w jej dniu mieć już część rzeczy spakowanych.
 3. Dobrze jest podzielić tematycznie rzeczy w kartonach i opisać je. Na przykład w jednym znajdą się same książki, w innym zastawa stołowa i sztućce, a jeszcze w innym ubrania i kosmetyki. Nie powinniśmy wkładać zbyt wielu ciężkich przedmiotów do jednego dużego kartonu. Trudno go będzie przenieść do samochodu, a później wnieść do nowego mieszkania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tektura nie wytrzyma, a karton pęknie, przez co nasze rzeczy znajdą się na ulicy i znów będzie trzeba je pakować.
 4. Duże pudła lepiej pozostawić na poduszki, kołdry, narzuty i ubrania, zaś w mniejszych zapakować wszystkie ciężkie rzeczy. Nie można przepakowywać kartonów, czyli umieszczać w nich zbyt wielu przedmiotów naraz. Pudło powinno się zamknąć bez trudu. Po zaklejeniu folią ścianki nie mogą być zbyt wypchnięte.
 5. Jeśli mamy do przewiezienia sprzęt elektroniczny, powinniśmy go umieścić w oryginalnych kartonach z wkładką styropianową, co ustrzeże go przed uszkodzeniem lub zniszczeniem w transporcie. Gdy kartony już dawno zostały wyrzucone, można znaleźć inne, ale pamiętajmy o zabezpieczeniu sprzętów folią bąbelkową i stretchem oraz kawałkami styropianu.

Najważniejsze: Nie należy pakować do kartonów przedmiotów codziennego użytku, które są dla nas niezbędne – portfela, dokumentów, kluczy do mieszkania czy kluczy do samochodu.

Jakie materiały przydadzą się do pakowania rzeczy do przeprowadzki?

Zabezpieczenie mienia podczas przeprowadzki to jeden z najważniejszych jej elementów. Aby nasze meble, ubrania, gadżety dotarły do miejsca docelowego w stanie nienaruszonym, ważne jest, by je odpowiednio do tego przygotować.

Oto lista materiałów, które są niezbędne i które musisz kupić przed przeprowadzką:

 • folia ochronna bąbelkowa,
 • taśma klejąca,
 • kartony (przydadzą się do spakowania książek czy kwiatków w doniczkach),
 • plastikowo-styropianowe wypełniacze,
 • folia stretch (np. do przewiezienia ubrań i obrazów),
 • marker do podpisywania kartonów,
 • papier pakowy czy ręczniki (szczególnie do transportu takich przedmiotów jak lustra, porcelana, szkło, żyrandole),
 • bawełniany pasy zabezpieczające, ochronią meble przed przemieszczaniem się,
 • koce do ochrony mebli.

Wszystkie te produkty można dostać w supermarketach budowlanych lub znajdziemy je w domu.

Jakich materiałów użyć do pakowania podczas przeprowadzki?

Przed rozpoczęciem zabezpieczania mebli i delikatnych przedmiotów należy usunąć z nich wszelkie ruchome części, takie jak: półki (w szczególności szklane), ruchome szyby, klucze z zamków. Po usunięciu tych części trzeba owinąć każdą z nich w folię zabezpieczającą, najlepiej bąbelkową.

Dowiedz się więcej o organizacji przeprowadzek z naszego bloga:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.