Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jak przeprowadzić się zgodnie z ideą zero waste? Czy przeprowadzka może być eko?

02.06.2023

Aktualizacja: 29.06.2023

Z roku na rok społeczna świadomość ekologiczna jest coraz większa. Ludzie zdają sobie sprawę, że generujemy zbyt dużo śmieci, a zasoby naturalne naszej planety są na skraju wyczerpania. To dlatego tak popularna jest współcześnie idea zero waste, która namawia do świadomego i odpowiedzialnego życia. Zmiana miejsca zamieszkania wydaje się jednak jedną z tych kwestii, w których trudno o zachowanie tej ważnej dla świata filozofii. Czy przeprowadzka może być eko? Jak przeprowadzić się zero waste? Podpowiadamy!

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Zero waste – co to znaczy?

Ruch zero waste narodził się w Kalifornii w 2008 roku, a Polsce oficjalnie działa od roku 2017. Jego główną ideą jest dbanie o środowisko i naszą planetę za sprawą codziennych wyborów. Jako społeczeństwo, generujemy dużo śmieci – przede wszystkim plastiku. Nie segregujemy odpadów, bezmyślnie kupujemy: żywność, ubrania, papier, produkty elektroniczne. Wygodniej nam wyrzucić coś do osiedlowego kontenera, niż wysilić się na oddanie rzeczy do recyklingu. Filozofia zero waste uświadamia ludzi, że można żyć inaczej: wybierać wielorazowe opakowania, ograniczyć liczbę posiadanych rzeczy, czy dawać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie. Zero waste uświadamia, że mniej znaczy więcej i można tę ideę zastosować do każdego obszaru naszego życia.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Coraz więcej ludzi pragnie przeprowadzać się zgodnie z ideą zero waste. Ekoprzeprowadzka jest możliwa, ale z pewnością trzeba włożyć w nią trochę wysiłku. Chodzi nie tylko o wykorzystanie pudełek i kartonów z drugiego obiegu, ale także o odpowiednią utylizację pozostawionych rzeczy. Nie bez znaczenia jest również sam transport – im więcej kursów, tym więcej potrzeba paliwa i tym więcej wydziela się spalin – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Jak przeprowadzić się zgodnie z ideą zero waste?

Przeprowadzka zgodnie z ideą zero waste jest możliwa. Często wydaje się, że życie w stylu eko jest droższe, ale wbrew pozorom przynosi ono więcej zysków niż strat. Co zrobić, by nasza przeprowadzka była jak najbardziej przyjazna środowisku? Oto kilka porad.

Planuj z wyprzedzeniem

Nie sposób przeprowadzić się w stylu zero waste z dnia na dzień. Zdecydowanie lepiej zaplanować cały proces: stwórz plan działania, sporządź listę rzeczy do zrobienia, zanotuj, czego potrzebujesz. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć wszystko pod kontrolą, ale też unikniesz niepotrzebnego chaosu i stresu.

Zgromadź potrzebne materiały

Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu przeprowadzki będziesz wiedzieć, czego potrzebujesz aby się spakować i przewieźć swój dobytek. Gromadzenie materiałów do pakowania (takich jak kartony, pudełka, stare gazety czy folie bąbelkowe) warto zacząć już wcześniej. Z pewnością w zakątkach mieszkania znajdą się przedmioty, które przydadzą się do zabezpieczenia zawartości kartonów, jak na przykład zużyte ręczniki i pościele, stare firanki, folie bąbelkowe z poprzednich paczek itp.

Nie kupuj – szukaj, zbieraj, pożyczaj

Idea zero wast polega między innymi na ograniczeniu konsumpcjonizmu. Przeprowadzka wiąże się jednak z koniecznością zgromadzenia produktów do pakowania. Zamiast kupować potrzebne rzeczy, warto spróbować zdobyć je w inny sposób – pożyczyć od znajomych, zapytać w sklepie o kartony lub nawet obserwować osiedlowy kontener.

Daj niepotrzebnym przedmiotom drugie życie

Zamiast wyrzucać zbędne przedmioty, zdecydowanie lepiej postarać się dać im nowe życie. Spróbuj sprzedać je na dedykowanych ku temu stronach internetowych, wymienić się w mediach społecznościowych, oddać znajomym lub przekazać fundacjom i stowarzyszeniom charytatywnym. Oczywiście rzeczy te muszą być w miarę dobrym stanie, natomiast te w gorszym (na przykład dziurawe koce czy pościel) można oddać schroniskom dla bezdomnych zwierząt.

Pamiętaj o recyklingu

Jeśli zaistnieje konieczność pozbycia się jakichś przedmiotów, pamiętaj o odpowiedniej utylizacji i recyklingu. Często tę usługę mają w ofercie firmy transportowe. Wywóz mebli, kompleksowe opróżnianie mieszkań czy niszczenie dokumentów to zadania, które warto zlecić profesjonalistom.

Zadbaj o odpowiednie pakowanie

Im lepiej spakujesz swój dobytek, tym łatwiejsza będzie przeprowadzka. Wkładanie przedmiotów do kartonów byle jak lub upychanie odzieży w walizkach może sprawić, że ulegną one zniszczeniu i trzeba będzie zaopatrzyć się w nowe, a to nie jest zgodne z filozofią zero waste. Zadbaj więc o właściwe, odpowiedzialne pakowanie, dzięki czemu twoje rzeczy bezpiecznie i bez szkód dotrą do nowego miejsca zamieszkania.

Przeczytaj również: Jak pakować rzeczy do przeprowadzki?

Oszczędzaj prąd i wodę

Ochrona środowiska to również oszczędzanie prądu i wody. Jak to zrobić w przypadku przeprowadzki? Staraj się pakować w dzień i korzystać z naturalnego światła, zamiast ze sztucznego. Nie pierz odzieży przed i po przeprowadzce – wystarczy zrobić to jeden raz. Nie wykorzystuj wody, jeśli nie musisz. Zero waste kładzie duży nacisk na proste, codzienne, lepsze i bardziej świadome wybory.

Skorzystaj z pomocy firmy przeprowadzkowej

Przeprowadzka to wbrew pozorom skomplikowane przedsięwzięcie i czasem trudno wykonać ją na własną rękę. Zdecydowanie lepiej skorzystać z usług transportowych. Wpisuje się to także w filozofię zero waste, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z przeprowadzką międzymiastową lub przeprowadzką międzynarodowąFirma przeprowadzkowa zadba o wszelkie aspekty techniczne: pomoże w pakowaniu, dostarczy niezbędne materiały, jeśli będzie taka potrzeba, zaoferuje transport, a także zutylizuje niepotrzebne przedmioty. Dodatkową zaletą jest fakt, że takie firmy dysponują specjalnymi samochodami różnych gabarytów, dzięki czemu istnieje szansa, że dobytek uda się przewieźć w jednym kursie (co generuje mniej zużycia paliwa, wytwarzania spalin i zanieczyszczeń). To rozwiązanie ma również tę zaletę, że nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych rzeczy, a zamiast tego zająć się na przykład formalnościami.

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.