Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Czego pozbyć się z domu przed przeprowadzką?

27.06.2023

Przeprowadzka nie należy do łatwych zadań. Jest to jednak najlepsza okazja do przejrzenia wszystkich rzeczy w swoim domu i zrobienia gruntownych porządków. Czasem aż trudno uwierzyć w to, ile różnego rodzaju skarbów zdołaliśmy zgromadzić w swoim miejscu zamieszkania. Do nowego lokum z pewnością nie warto brać przedmiotów niepotrzebnych i nieużywanych - zdecydowanie lepiej pozbyć się ich jeszcze przed przeprowadzką. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Przeprowadzka, czyli czas gruntownych porządków

Przeprowadzka domu to wbrew pozorom niełatwe zadanie i wymaga wielu starań. Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy się z całym dobytkiem czy z zaledwie jedną walizką, zawsze zmuszeni jesteśmy przejrzeć swoje rzeczy i zdecydować, czy będą nam one potrzebne w nowym lokum. Podczas pakowania z pewnością znajdą się przedmioty, o których zupełnie zapomnieliśmy – rzeczy, które czekały na swój moment (i się nie doczekały) oraz obiekty, o których istnieniu nawet nie pamiętaliśmy. Przeprowadzka to wspaniały moment na przeprowadzenie gruntownych porządków, ponieważ do nowego miejsca z pewnością nie warto przenosić ani śmieci, ani rzeczy niepotrzebnych. Zdecydowanie lepiej się ich pozbyć jeszcze przed przenosinami.

Dlaczego nie warto zostawiać pakowania rzeczy na ostatnią chwilę?

Każdą przeprowadzkę warto dokładnie przemyśleć. Zmiana miejsca zamieszkania to duże przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne, dlatego nie można zostawiać wszystkiego na ostatni moment. Oczywiście można skorzystać z profesjonalnych usług transportowych, ale nawet to nie sprawi, że unikniemy formalności oraz przeglądania i pakowania swoich rzeczy. Tego zadania warto się podjąć już wcześniej – nawet kilka miesięcy przed terminem przeprowadzki (o ile mamy taką możliwość). Dzięki temu zyskamy czas na przejrzenie swojego dobytku, segregację posiadanych przedmiotów i znalezienie im nowego domu lub ich odpowiednią utylizację.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Wiele osób podczas przeprowadzki nie wie, co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami. Szczególnym kłopotem są rzeczy wielkogabarytowe, jak na przykład meble, oraz sprzęt elektroniczny. Zawsze warto spróbować znaleźć im nowy dom. Jeśli to się jednak nie uda, zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej, która zutylizuje te rzeczy w odpowiedni sposób, niż wyrzucanie ich do osiedlowego kontenera bez segregacji – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Czego pozbyć się z domu przed przeprowadzką?

Przed przeprowadzką warto pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy. Jak jednak określić, które są faktycznie niepotrzebne? To oczywiście bardzo indywidualna kwestia, ale dobrze jest dokładnie przyjrzeć się zgromadzonym przedmiotom i przemyśleć, czy rzeczywiście przydadzą się nam one w nowym miejscu. Czego lepiej się ich pozbyć?

Zepsutych rzeczy

Do nowego lokum z pewnością nie warto zabierać przedmiotów zepsutych. Zwykle znajdą się takie w każdym domu – nie było czasu ich naprawić lub nie wiedzieliśmy, jak je zutylizować. Jeśli naprawa danej rzeczy nie jest możliwa lub nie jest opłacalna, dobrze jest pozbyć się zepsutego przedmiotu, który niepotrzebnie zajmuje miejsce.

Rzeczy nieużywanych

Ogólna zasada mówi, że jeśli nie użyliśmy jakiejś rzeczy przez dwa lata od zakupu, to prawdopodobnie już z niej nie skorzystamy. Z pewnością każdy ma takie przedmioty, które nieużywane kurzą się w kącie. Najczęściej dotyczy to książek, ubrań oraz sprzętów gospodarstwa domowego.

Produktów przeterminowanych

Przeprowadzka to idealny moment na dokładny przegląd lodówki, zamrażarki, spiżarni, szafek i szuflad, a także domowej apteczki. Warto pozbyć się z domu wszystkich przedmiotów i produktów niezdatnych do użycia, ponieważ upłynął ich termin ważności. Dotyczy to zarówno żywności i produktów spożywczych, jak i leków czy kosmetyków.

Rzeczy, które nie pasują do nowego miejsca

Podczas przeprowadzki z pewnością natrafimy na przedmioty, które nie będą pasowały do nowego miejsca zamieszkania. Dotyczy to przede wszystkim mebli (szczególnie, jeśli są stare i noszą wyraźne ślady użytkowania) oraz dekoracji. Zamiast zabierać je ze sobą, lepiej zlecić wywóz mebli i gratów profesjonalnej firmie.

Niepotrzebnych dokumentów

Dokumenty z pewnością warto przechowywać, ale co jakiś czas dobrze jest je przejrzeć.Na pewno znajdą się wśród nich stare gwarancje i paragony, nieaktualne umowy, dawne odręczne zapiski czy wycinki z gazet. Zamiast przewozić je do nowego domu, lepiej się ich pozbyć, pamiętając, że dokumenty często zawierają wrażliwe dane osobowe. Niszczenie dokumentów dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie, która zadba, by żadne informacje nie wpadły w niepożądane ręce.

Zużytych ręczników i pościeli

Co kilka lat ręczniki i pościel powinno się wymieniać na nowe. Przeprowadzka jest znakomitym momentem, by pozbyć się starych i zużytych kompletów, a zaopatrzyć się w nowe.

W jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Podczas przeprowadzki wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

  • Sprzedaj. Jeśli chcemy pozbyć się przedmiotów w zadowalającym stanie, warto spróbować znaleźć im nowy dom. Można to zrobić za pośrednictwem specjalnych stron internetowych lub organizując na przykład sprzedaż garażową.
  • Wymień. Może się zdarzyć, że za przedmiot, którego już nie potrzebujesz, uda ci się znaleźć rzecz, której szukasz. Takie oferty najlepiej umieszczać na dedykowanych grupach w popularnych mediach społecznościowych.
  • Oddaj. Niepotrzebne rzeczy w dobrym stanie zawsze można oddać potrzebującym. W tym celu warto skontaktować się z różnymi fundacjami, organizacjami dobroczynnymi, schroniskami lub nawet z osobami prywatnymi.
  • Zutylizuj. Jeśli zbędnym przedmiotom nie uda się dać nowego życia lub ich stan wyklucza znalezienie nowego domu, pozostaje utylizacja. Pamiętaj jednak o odpowiedniej segregacji odpadów.

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.