Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jak pakować książki, czyli przeprowadzka mola książkowego

05.07.2017

Aktualizacja: 23.03.2023

Przeprowadzka niesie za sobą całą machinę logistycznego planowania. Przewiezienie dużej ilości rzeczy osobistych nie należy do najłatwiejszych, dlatego jeżeli planujesz przeprowadzkę, napisz do naszej firmy lub zadzwoń do naszego biura, a pomożemy ci kompleksowo zaplanować wszystkie elementy przeprowadzki. Szczególna trudność w przeprowadzce pojawia się, kiedy dysponujemy dużą ilością literatury. Tzw. mole książkowe doskonale wiedzą o czym mowa. Jak pakować książki? Sprawdzamy.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Jakie trudności sprawiają książki?

Na pozór, przeprowadzka biblioteczki nie wydaje się czynnością skomplikowaną. Regularny kształt książek powoduje, że nie powinniśmy mieć trudu w ich pakowaniu w pudła. Tak się jednak tylko wydaje. Największą trudnością, jaką sprawiają książki podczas przeprowadzki jest ich ciężar. Chodzi tu o wagę kilkunastu sztuk. Pojedyncza książka jest stosunkowo lekka i dlatego nie traktujemy jej jako trudnej do przewiezienia. Jednak pakowanie książek na przeprowadzkę w dużej ilości może być wyjątkowo kłopotliwe. Duży ciężar często powoduje przerwanie kartonu i wysypywanie się pojedynczych egzemplarzy.

Pakowanie książek na przeprowadzkę, czyli na co zwrócić uwagę?

Pakując biblioteczkę na przeprowadzkę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt możliwości rozszczelnienia się kartonu. Najważniejszym aspektem jest żeby książki nie wypadały i się nie zgubiły podczas transportu. Przemieszczanie się książek może wywołać także ich zniszczenie. Najczęściej pojawia się zaginanie kartek, pękanie okładek, ich wycieranie z grafiki, a także wypadanie stron. Pakując zatem książki na przeprowadzkę, należy mieć na uwadze zarówno fakt, żeby wszystkie dotarły na nowe miejsce, jak i to, żeby dotarły w stanie nienaruszonym.

Zanim zaczniesz pakować?

Książki to przedmioty, które wyjątkowo łatwo gromadzą kurz, dlatego zanim zaczniemy je pakować, warto pomyśleć o ich odkurzeniu. Przyniesie to naszym ulubionym egzemplarzom dawny blask i powiew świeżości. Drugą ważną rzeczą jest fakt, żeby układać książki jedynie w czystych kartonach. Jeżeli są one zakurzone, powinniśmy je odkurzyć, jeżeli są poplamione należy je wyczyścić, a jeżeli nie ma takiej możliwości, postarać się o nowe pudełka. Chodzi o to, żeby książki nie zostały zabrudzone podczas transportu.

Jak poprawnie pakować książki?

Zostało już powiedziane, że duża ilość książek rodzi trudności z ich wagą, która może przyczyniać się do przerywania się kartonów. Warto zatem postawić na umieszczanie książek w mniejszych pudełkach. Będzie to wymagało zastosowania znacznie większej ilości kartonów, ale za to zyskamy pewność, że nie rozsypią się podczas przenoszenia i w trakcie jazdy. Dodatkowo, noszenie mniejszych i mniej ważących pudełek będzie o wiele łatwiejsze i mniej męczące. Podsumowując, należy dodać, że książki powinny:

  • być odkurzone zanim zostaną umieszczone w kartonach
  • być pakowane jedynie do czystych pudełek
  • być pakowane w mniejszych ilościach w mniejsze kartony

Zabezpieczenia książek podczas pakowania

Niezwykle istotnym faktem jest konieczność dodatkowego zabezpieczenia kartonów. Jeżeli zależy nam naprawdę na przewiezieniu książek w stanie nienaruszonym, zwykłe zapakowanie do kartonu może nie wystarczyć. Bardzo istotne jest żeby książki nie przemieszczały się w pudełkach i nie ocierały się o siebie. W tym celu, należy je możliwie jak najbardziej unieruchomić. Jeżeli w pudełku została wolna przestrzeń, powinniśmy ją wypełnić, np. ścinkami gazet lub gąbkami. Idealnym posunięciem będzie obłożenie książek folią bąbelkową, która zamortyzuje ewentualne wstrząsy. Pamiętajmy, żeby dobrze uszczelnić pudełka taśmą. Używajmy dobrej jakości taśmy, która naprawdę mocno sklei skrzydła tekturowego kartonu. Chodzi o to, by nie otworzyło się ono podczas transportu, a książki się nie wysypały.

Przewóz

Na koniec pozostaje umiejętne ułożenie ładunków i ich przewóz. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, której doświadczenie zapewni bezpieczeństwo naszym paczkom. Chodzi o to, żeby ładunki były umieszczone w ten sposób na samochodzie, żeby się nie przemieszczały, nie przewracały, nie spadały. Jedynie umiejętne ulokowanie pudełek na pace zapewni książkom bezpieczeństwo.

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.