Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Jaka pora roku jest najlepsza na przeprowadzkę?

24.03.2023

Prawie każdego z nas minimum raz w życiu czekała przeprowadzka, czy to z powodu studiów, kupna mieszkania czy końca umowy na wynajmowany lokal. Zmiana miejsca zamieszkania to zazwyczaj czas pełen stresu, niepewności i nieprzewidywalnych sytuacji. Wszystko to może jeszcze bardziej skomplikować wybór odpowiedniej pory roku na przeprowadzkę. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej postawić na wiosnę, lato, jesień czy może zimę? Każda pora roku ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie, uwzględniając różne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne, dostępność firm przeprowadzkowych oraz koszty.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Jaki jest wpływ pogody na organizację przeprowadzki?

Czy planowanie zmiany miejsca zamieszkania powinno uwzględniać porę roku? Pogoda może wpływać na organizację przeprowadzki, ale nie aż w tak dużym stopniu jak mogłoby się wydawać. Oczywiście pewne warunki będą korzystniejsze i wymagać nieco mniej wysiłku oraz kontroli podczas przewozu rzeczy. W przypadku deszczowej pogody musimy być ostrożni, aby podczas przenoszenia nasze meble i inne przedmioty nie zamokły. Wietrzna pogoda sprawia, że musimy pamiętać, aby zapakować przedmioty w sposób, który uniemożliwi ich przemieszczanie. Z kolei panujący na zewnątrz mróz wymaga zabezpieczenia rzeczy wrażliwych na niskie temperatury. Dlatego warto przemyśleć wybór terminu przeprowadzki i dostosować do niego sposób pakowania i transportu naszego mienia, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń lub zniszczeń. Więcej na temat sposobu pakowania przeczytasz w naszym poradniku: Jak pakować się do przeprowadzki? 

Czy wiosna i lato to najlepszy czas na zmianę miejsca zamieszkania?

Według wszelkich statystyk ludzie najchętniej organizują przeprowadzki w miesiącach od maja do września. Wiosna i lato są popularnymi porami roku na zmianę mieszkania ze względu na sprzyjające warunki pogodowe, łatwość otrzymania urlopu w pracy i dłuższe dnie, co pozwala na lepszą organizację. W lecie dzieci mają wakacje, więc rodzice nie muszą martwić się koniecznością szybkiej zmiany szkoły oraz braku miejsca do nauki. Większa liczba przeprowadzek w ciepłych miesiącach wiąże się z kalendarzem roku akademickiego i przeprowadzkami studentów do wynajmowanych mieszkań lub akademików.

Czy przeprowadzka latem i wiosną ma minusy?

Należy jednak pamiętać, że większe zainteresowanie przeprowadzkami w miesiącach, w których przyroda budzi się do życia oraz pod koniec lata może wiązać się z trudnościami ze wynajęciem firmy przeprowadzkowej

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Dodatkowo wiosną i latem może wystąpić większe nasłonecznienie i opady deszczu, co wpływa na bezpieczeństwo i stan przewożonych mebli i innych przedmiotów. Środek lata wiąże się często z wysokimi temperaturami, które będą sprawiać, że szybko poczujemy się zmęczeni i zirytowani, gdy pojawią się jakieś problemy. Zdecydowanie lepiej zaplanować przeprowadzkę do nowego lokalu we wrześniu, gdy pogoda będzie mniej dokuczliwa – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Czy przeprowadzka zimą ma jakieś zalety?

Choć zima zazwyczaj kojarzy się z nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi i trudnościami związanymi z transportem przedmiotów ponadgabarytowych, to jednak warto zwrócić uwagę na kilka pozytywnych aspektów. Przede wszystkim, zimą jest mniej ruchu na drogach i łatwiej znaleźć wolne terminy u firm przeprowadzkowych. Ponadto wynajem mieszkań o tej porze roku jest często tańszy, a właściciele są bardziej skłonni do negocjacji cen. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do zmiany adresu i zabezpieczeniu dobytku przed niskimi temperaturami. 

Plusy i minusy przeprowadzki jesienią

Z racji niepewnej pogody w okresie jesiennym przeprowadzki w takim miesiącach, jak październik i listopad planowane są znacznie rzadziej. Nieprzyjemna aura na zewnątrz sprawia, że nie mamy ochoty szukać nowego lokum. Jednak warto rozważyć tę porę roku na zmianę adresu, zwłaszcza że ceny na rynku nieruchomości zwykle nieco spadają. Zdecydowanie łatwiejsze jest też znalezienie profesjonalnej firmy, która zajmie się bezpiecznym transportem szkła, ubrań czy sprzętu AGD i RTV. Wczesną jesienią prace mogą przebiegać w komfortowych warunkach, a na zewnątrz nawet późnym popołudniem jest w miarę widno. W przypadku zakupu nowego mieszkania to także ostatni moment na urządzenie własnych czterech kątów przed świętami Bożego Narodzenia. 

Który dzień tygodnia jest najlepszy na przeprowadzkę?

Pogoda jest ważnym elementem wpływającym na przeprowadzkę. Przy korzystnych warunkach przebiegnie znacznie sprawniej niż w czasie deszczu, śnieżycy czy wichury. Jednak planując przewóz swoich rzeczy pod inny adres, należy także przemyśleć, w jaki dzień tygodnia najlepiej to zorganizować. Za najlepszy termin na przeprowadzkę uważane są środa lub sobota. Według przesądów środa zapewni wiele gości w nowym lokum, a sobota szczęście jego mieszkańcom. 

W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jaki dzień tygodnia jest najlepszy, ponieważ wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednym z czynników, który wpływa na decyzję, jest dostępność firmy przeprowadzkowej. Zwykle więcej wolnych terminów jest w dni robocze. Z drugiej strony, wiele osób może woleć przeprowadzkę w weekend, aby nie brać wolnego w pracy i mieć więcej czasu na rozpakowanie rzeczy. 

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.