Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Rozpakowywanie rzeczy po przeprowadzce. Jak zrobić to sprawnie?

26.07.2023

Rozpakowywanie to ostatni - i jednocześnie najmniej lubiany - element przeprowadzki. Jest on jednak niezwykle ważny, ponieważ im szybciej znajdziemy naszym rzeczom nowe miejsce, tym łatwiej będzie nam funkcjonować w nowym domu i cieszyć się z niego. Jak jednak odnaleźć się w stercie pudełek i kartonów? Od czego zacząć wypakowywanie? Jak zrobić to szybko i sprawnie? Przedstawiamy konkretny przewodnik, który pomoże uporać się z rozpakowywaniem rzeczy po przeprowadzce.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Im lepsze pakowanie, tym łatwiejsze rozpakowywanie podczas przeprowadzki

Przeprowadzka to proces, który składa się z trzech etapów: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. Etap pierwszy jest najistotniejszy i najbardziej pracochłonny, drugi – najprzyjemniejszy (szczególnie, jeśli korzystamy z usług firmy przeprowadzkowej), a etap trzeci – najmniej lubiany i uważany za najtrudniejszy. Rozpakowywanie nie musi być jednak aż tak uciążliwe, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie pakowanie naszych rzeczy. Dobra organizacja pakowania pozwala znacznie umilić późniejsze opróżnianie kartonów, a dzięki właściwemu zabezpieczeniu przedmiotów możemy być pewni, że ominie nas nieprzyjemne oglądanie każdej z rzeczy i ocenianie powstałych szkód.

Przeczytaj nasz przewodnik: Jak przygotować się do przeprowadzki? Praktyczny poradnik

Dlaczego tak ważne jest precyzyjne opisanie zawartości kartonów?

Podczas pakowania szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne i precyzyjne opisywanie zawartości każdego kartonu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, co gdzie umieścić i które pudełko otworzyć najpierw, a które jeszcze będzie mogło poczekać. Podpisywanie pakunków przy przeprowadzce jest szczególnie istotne w przypadku przewozu szkłatransportu RTV i AGD oraz transportu dzieł sztuki i antyków. Są to delikatne i podatne na uszkodzenia przedmioty, a także niezwykle cenne, dlatego w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec ewentualnym szkodom.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Na kartonach przygotowywanych do przeprowadzki, oprócz określenia zawartości danego pakunku, dobrze jest również odnotować pomieszczenie, w którym pudełka mają być docelowo umieszczone. Wystarczą proste hasła, takie jak: “kuchnia”, “łazienka”, “salon”. Dotyczy to również transportu mebli. Dzięki temu osoby wnoszące poszczególne przedmioty do domu będą wiedzieć, w którym miejscu je położyć, a gospodarzom znacznie ułatwi to późniejsze rozpakowywanie – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Jak sprawnie rozpakować się po przeprowadzce?

Przeprowadzka to wbrew pozorom bardzo wyczerpująca czynność. Niestety nie kończy się ona wraz z przyjazdem do nowego domu, bo właśnie wtedy stoimy przed zadaniem rozpakowywania przywiezionych kartonów. Jak zrobić to szybko i sprawnie, a przede wszystkim w jakiej kolejności? Oto zbiór kilku pomocnych rad.

 1. Na samym początku wyczyść wszystkie pomieszczenia w nowym domu. Zrób to jeszcze zanim wniesiesz do środka swoje rzeczy.
 2. W pierwszej kolejności wyjmij z kartonów żywe kwiaty i rośliny doniczkowe. Z pewnością będą one zmęczone podróżą, szczególnie jeśli była to przeprowadzka międzymiastowa lub przeprowadzka międzynarodowa. Pamiętaj, aby nie umieszczać ich od razu w pełnym słońcu i dać trochę czasu na aklimatyzację.
 3. Trudno powiedzieć, czy rozpakowywanie uda się zakończyć w jeden dzień, więc na początku wyjmij z kartonów rzeczy najpotrzebniejsze, codziennego użytku. Warto już na etapie pakowania stworzyć specjalne pudełko “na pierwsze chwile”.
 4. Jeśli meble stoją już na swoich miejscach, wypakowywanie rozpocznij od łazienki. Jest to zwykle najmniejsze pomieszczenie, ale też najbardziej potrzebne, dlatego dobrze mieć je od razu urządzone.
 5. Teraz jest czas na wniesienie pozostałych mebli do ich docelowych pomieszczeń.
 6. Kolejnym krokiem może być zapełnienie dużych szaf. Trzymamy w nich z reguły najwięcej rzeczy (odzież, buty, kołdry, zapasowe pościele, walizki itp.), dlatego od razu pozbędziemy się sporej ilości zalegających kartonów.
 7. Rozplanuj rozkład pozostałych pomieszczeń, poukładaj przedmioty w szafkach, książki w domowej bibliotece, włóż sprzęt elektroniczny do odpowiednich szuflad. Udekoruj ściany, powieś obrazy, rozwieś firanki i zasłony w oknach.
 8. Na sam koniec zostaw rozkładanie dywanów. Pamiętaj, aby od razu je odkurzyć.

Jak rozpakować kuchnię?

Kuchnia jest miejscem wyjątkowym – nie bez powodu nazywa się ją sercem domu. Podczas rozpakowywania należy więc poświęcić jej szczególną uwagę. Jak więc sprawnie i bezproblemowo rozpakować kuchnię?

 1. Tak jak w przypadku pozostałych pomieszczeń – rozpocznij od starannego i dokładnego sprzątania.
 2. Wnieś meble oraz sprzęt RTV i AGD, rozplanuj ich ułożenie. Pamiętaj, że niektóre urządzenia mogą być podłączone do prądu dopiero po 24 godzinach.
 3. Zacznij rozkładać przedmioty z wyposażenia kuchennego. Rozpocznij od rzeczy szklanych, porcelany, kieliszków, zastawy stołowej, talerzy, sztućców, garnków, noży kuchennych. Na koniec zostaw produkty plastikowe.
 4. Znajdź miejsce na pozostałe niezbędne produkty, takie jak przyprawy, suche produkty (makarony, ryż, kasze, mąkę), olej, ściereczki kuchenne czy rękawice.
 5. Jedną z szafek przeznacz na detergenty do sprzątania oraz akcesoria do zmywarki (kapsułki do prania, sól do zmywarki, płyn do nabłyszczania).
 6. Staraj się urządzić kuchnię w sposób jak najbardziej praktyczny. Jeśli chcesz wkręcić do ściany na przykład wieszaki na ściereczki lub większe łyżki, zrób to na końcu.

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.