Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Zabezpieczenie sprzętu AGD na czas przeprowadzki. Wszystko, co musisz wiedzieć

29.08.2023

Aktualizacja: 13.03.2024

Przeprowadzka dla wielu osób jest bardzo stresującym przedsięwzięciem. Ogromne obawy budzi między innymi przewożenie artykułów gospodarstwa domowego oraz urządzeń RTV do nowego miejsca. Są to sprzęty wrażliwe na uszkodzenia, dlatego bez względu na to, czy przeprowadzamy się na własną rękę czy przy pomocy profesjonalnej firmy transportowej, należy dołożyć wszelkich starań, aby te przedmioty były odpowiednio chronione i nie doznały żadnych szkód podczas przenosin. W jaki sposób jednak zabezpieczyć sprzęt AGD na czas przeprowadzki? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Jakie materiały przydadzą się do pakowania sprzętów AGD?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przeprowadzką lokalnąprzeprowadzką międzymiastową czy przeprowadzką międzynarodową, sprzęty AGD należy odpowiednio zabezpieczyć. Urządzeń nie można przewozić w workach – zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu kartony, szczególnie te trzywarstwowe. Idealnym wyjściem jest zapakowanie sprzętu do oryginalnych pudełek z warstwą zabezpieczającego styropianu, ale niewiele osób jest w ich posiadaniu podczas przeprowadzki. Do ich ochrony urządzeń AGD można użyć również folii bąbelkowej. Oprócz niej przydadzą się również rzeczy, takie jak: folia stretch, styropian, koce filcowe i taśma klejąca.

Jakie są podstawowe zasady zabezpieczania sprzętu AGD?

Do zabezpieczenia sprzętu AGD należy podejść bardzo odpowiedzialnie. Jedne z urządzeń są łatwiejsze w pakowaniu, inne trudniejsze. Duży wpływ mają na to ich gabaryty. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które należy stosować względem każdego z urządzeń, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z piekarnikiem czy płytą indukcyjną.

 1. Wszystkie elementy ruchome muszą zostać wyjęte i osobno zabezpieczone (np. folią bąbelkową), aby nie narazić ich na uszkodzenia podczas drogi.
 2. Wszystkie drzwi (np. lodówki czy piekarnika) powinny zostać szczelnie zamknięte, aby nie otworzyły się podczas transportu. Najlepiej użyć do tego szerokiej taśmy klejącej lub folii typu stretch.
 3. Należy zadbać o dokładne zabezpieczenie urządzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą kartonów i folii bąbelkowej. Dobrze również przy użyciu styropianu zabezpieczyć rogi. Warto pamiętać, że w przypadku sprzętu AGD każde wgniecenie lub stłuczenie może spowodować bardziej rozległą awarię.
Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Im większe, cięższe i bardziej złożone urządzenie, tym trudniej jest je zabezpieczyć i przetransportować. Odpowiednie pakowanie sprzętów AGD jest kluczowe. Nie można używać do tego zwykłych worków foliowych, ale wielowarstwowych kartonów. Zapewnią one ochronę przed uderzeniami, wstrząsami, a także przed działaniem niskich temperatur – mówi Arnold Jurek z Transpec Przeprowadzki.

Jak przetransportować lodówkę?

Oto czynności, które powinieneś wykonać podczas przygotowania lodówki do transportu:

 1. Odłącz urządzenie od źródła zasilania.
 2. Rozmroź.
 3. Wyjmij ruchome elementy (półki, szuflady, pojemniki) i zabezpiecz osobno za pomocą na przykład folii bąbelkowej.
 4. Osusz dokładnie wnętrze urządzenia.
 5. Zabezpiecz drzwi przy użyciu taśmy klejącej.
 6. Owiń lodówkę folią bąbelkową, spakuj do kartonu lub oryginalnego pudełka.

Jak przetransportować zmywarkę?

Czynności, które należy podjąć podczas zabezpieczenia zmywarki są bardzo podobne do tych podczas transportu lodówki.

 1. Odłącz urządzenie od źródła zasilania i dopływu wody.
 2. Wyjmij wszystkie elementy ruchome.
 3. Ostrożnie zwiąż razem wszystkie wężyki i kable (za pomocą sznurka, trytytki lub taśmy klejącej), aby nie zaplątały się podczas transportu.
 4. Zabezpiecz dokładnie tylną ściankę urządzenia.
 5. Zabezpiecz drzwi.
 6. Owiń zmywarkę folią bąbelkową lub spakuj do kartonu.

Jak przetransportować pralkę?

Aby zabezpieczyć i przetransportować pralkę, pamiętaj o następujących czynnościach:

 1. Odłącz urządzenie od źródła zasilania i dopływu wody.
 2. Sprawdź, czy wewnątrz pralki nie pozostała woda – jeśli tak, pozbądź się jej.
 3. Unieruchom bęben, czyli najdelikatniejszy element pralki.
 4. Zabezpiecz taśmą klejącą szufladę na proszek oraz drzwiczki.
 5. Owiń urządzenie folią bąbelkową, spakuj do kartonu.

O czym pamiętać po przeprowadzce?

Należy pamiętać, że urządzeń AGD nie wolno podłączać do prądu zaraz po przeprowadzce i wypakowaniu w nowym lokum. Artykuły gospodarstwa domowego potrzebują minimum kilku godzin, aby wyrównały się temperatury, a płyny mogły zgromadzić się w odpowiednich kanałach. Zaleca się, by urządzenia podłączyć do źródeł zasilania po upływie 24 godzin od wypakowania. W przeciwnym razie może nastąpić zwarcie.

Lepiej przeprowadzać się na własną rękę, czy z pomocą firmy przeprowadzkowej?

Transport RTV i AGD to niełatwe zadanie. Oprócz odpowiedniego zapakowania i zabezpieczenia, ważny jest również właściwy transport. Wiele urządzeń (jak na przykład lodówka czy zmywarka) powinno być przewożonych w pozycji pionowej, wobec czego konieczne jest znalezienie odpowiedniego samochodu. Skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej z pewnością jest bardziej komfortowym wyborem, ponieważ to pracownicy firmy zadbają o wszelkie kwestie techniczne. Pomogą również w zabezpieczeniu urządzeń, a także zutylizują elektrośmieci.

Przeczytaj na naszym blogu również wpisy powiązane:

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.