Transpec - firma przeprowadzkowa z Krakowa

Przeprowadzka z miasta na wieś – sprawdzone porady

15.09.2020

Aktualizacja: 23.03.2023

Dane statystyczne jasno wskazują, że wskaźnik urbanizacji z roku na rok spada. Określa on odsetek osób, które z różnych powodów przeniosły się z miast na wieś. Tendencja ta, choć wskazuje na stały, społeczny wzrost ekonomiczny, w praktyce wiąże się z wieloma aspektami, natury psychologicznej, ekonomicznej i przede wszystkim społecznej. Jak sobie z nimi poradzić i co należy uwzględnić podczas przeprowadzki? Na te pytania, spróbujemy sobie odpowiedzieć w poniższym artykule. Przedstawimy w nim kilka porad, które – mamy nadzieję – okażą się przydatne dla naszych Czytelników.

Jesteśmy dostępni
Codziennie od 8 do 21

Wieś (nie) zawsze sielska…

Przeprowadzka z miasta na wieś – i to trzeba jasno powiedzieć – wiąże się z szeregiem uciążliwości, o których często nie mamy pojęcia. Na pewno życie na wsi jest trudniejsze i pozbawione tak wielu wygód, z jakimi mielibyśmy do czynienia w mieście.

Dużym problemem jest tu chociażby odległość. Dotarcie do najbliższego hipermarketu, może stać się prawdziwym wyzwaniem. To z kolei wymusi na nas ponoszenie relatywnie wyższych kosztów życia. Wieś nie jest też dobrym pomysłem dla osób, które jej nie znają. Ostatnie lata co prawda dużo zmieniły w kontekście życia na wsi, niemniej jest to nadal miejsce znacznie mniej wygodne, niż miasto a nawet jego obrzeża.

… ale i nie taka zła.

Przeprowadzka z miasta na wieś ma jednak swoje zalety i – co ważne – jest ich więcej, aniżeli wad. Pierwszą z nich jest z pewnością większy spokój i lepszy kontakt z przyrodą. Dużą korzyścią jest również możliwość aklimatyzacji w społeczeństwie, które charakteryzuje się znacznie większą tendencją do integracji, niż społeczeństwo miejskie.

Wreszcie, przeniesienie się na wieś jest dobrym pomysłem dla tych osób, które nie tylko potrzebują dużej ilości wolnej przestrzeni, ale przede wszystkim… lubią radzić sobie same.

Ekonomika obszarów wiejskich

Przenosiny z miasta mogą być zaskakujące również pod kątem… ceny kupowanej nieruchomości. Za kwotę, którą w normalnych, miejskich warunkach wydalibyśmy na bardziej luksusową kawalerkę, na obszarach wiejskich kupimy całkiem ładny dom. Oczywiście nie wspominamy tu o możliwości urządzenia ogrodu, którego w mieście raczej nie uświadczymy.

Zjawisko to niesie ze sobą szereg zalet inwestycyjnych. Przenosiny coraz większej liczby osób na wieś oznacza, że za kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt lat, cena posiadanej przez nas wiejskiej nieruchomości, może znacznie wzrosnąć. Zwłaszcza, jeśli życie poza miastem w końcu nam się znudzi.

Wieś przyjazna, wieś bezpieczna

  1. Przenosiny na wieś wiążą się z większym bezpieczeństwem. To nie tajemnica, że na obszarach wiejskich ludzie znacznie lepiej się znają, co skutecznie chroni przed wzrostem patologii. Dlatego każdy, kto przenosi się na wieś, zauważy, że w jego otoczeniu będzie znacznie mniej rozbojów, kradzieży i innych, negatywnych zjawisk.
  2. To, co dla jednych będzie korzyścią, dla drugich może być – przynajmniej częściowo – poważnym utrudnieniem. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które są przyzwyczajone do anonimowości, z jaką wiąże się mieszkanie w mieście. Na wsi, szczególnie jako nowi mieszkańcy, będziemy stale “cieszyć się” zwiększonym zainteresowaniem otoczenia.

Zdrowa żywność

Co jak co, ale jedzenie na wsi jest znacznie zdrowsze, niż w mieście. Oczywiście również i tam dotrze czasami wielkomiejski smog, nieprzyjemny zapach, czy kwaśny deszcz… Niemniej, produkty spożywcze z własnego ogródka, zawsze smakują lepiej.

Oczywiście ma to przełożenie na cenę. Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzka z miasta na wieś będzie wiązała się również ze wzrostem kosztów utrzymania (w tym ponoszonych na produkty spożywcze). Wzrost ten z jednej strony pozwoli nam jednak na bardziej ekonomiczne zarządzanie posiadanymi dobrami i… na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

Podsumowanie

O tym, czy warto przeprowadzić się z miasta na wieś, mogłyby decydować wyłącznie czynniki ekonomiczno – zdrowotne. Na szczęście wielu ludzi dostrzega, że przeniesienie się na wieś to również zupełnie inne życie, którego zalety nie wiążą się wyłącznie ze zdrowym odżywianiem i pieniędzmi.

A jeśli szukasz firmy, która pomogłaby Ci z przeprowadzką, to koniecznie zajrzyj do nas i skontaktuj się z nami!

Autor wpisu

Autor wpisu

Arnold Jurek – właściciel firmy przeprowadzkowej i transportowej Transpec, zwolennik profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań w biznesie.