Pies w kartonie przygotowanym do przeprowadzki

Przeprowadzka z psem nie musi boleć – jak się na to przygotować?

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jako jedno z nielicznych zwierząt domowych, przywiązuje się do ludzi, z którymi mieszka, a nie do miejsca, w którym przebywa. Dzięki temu mogłoby się wydawać, że przeprowadzka z psem powinna przebiegać bezboleśnie i bezproblemowo. Najczęściej przeprowadzka w nowe miejsce nie przysparza psu większych problemów, jednak zdarzają się takie czworonogi, które mocno przeżywają przeprowadzkę w nowe miejsce. Jak przygotować czworonoga na przeprowadzkę do nowego domu? Jakie zachowania psa powinny nas zaniepokoić? Co zrobić, by pies mógł się szybciej zaaklimatyzować w nowym miejscu? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Dlaczego przeprowadzka może być stresująca dla psa?

Pies traktuje dom, w którym mieszka jako swoje miejsce na ziemi, jako swój azyl. Nie rozumie też zamieszania, które towarzyszy każdej przeprowadzce. Nie wie, dlaczego domownicy mają dla niego mniej czasu, niż zazwyczaj. Nie rozumie ponadto, dlaczego wszyscy się pakują, zabierają swoje rzeczy do kartonów i wynoszą je do auta, którym nigdy wcześniej nie podróżowali.

Taka sytuacja nie jest dla niego przyjemna, dlatego warto zatroszczyć się o czworonoga w szczególny sposób w tych trudnych dla niego dniach. Im domownicy mają więcej czasu dla psa i lepsze z nim relacje, tym lepiej będzie on przeżywał zmianę miejsca zamieszkania.

Co zrobić, by przeprowadzka psa była jak najmniej stresująca?

Aby pies nie odczuwał zbytnio stresu towarzyszącego przeprowadzce, warto poświęcić mu więcej uwagi, niż zazwyczaj. Pomimo towarzyszącego zmianie miejsca zamieszkania chaosu musimy pamiętać o psich potrzebach. Oznacza to, że musimy zabierać psa na spacer – tak jak zazwyczaj, bawić się z nim czy głaskać go tak, jak robimy to na co dzień.

Jeśli pies jest zbyt absorbujący, warto przekazać go na parę dni pod opiekę komuś z rodziny, kogo psiak dobrze zna – na przykład tej osobie, z którą zostaje zazwyczaj podczas wyjazdów na wakacje.

Warto przeprowadzać psa stopniowo. Oznacza to, że powinno się przenieść część zabawek jednego dnia, następnego dnia przenieść kolejną część zabawek i tak dalej. Jeśli z okazji nowego domu chcemy sprawić psu nowe legowisko czy koc, na którym śpi – wstrzymajmy się przez dwa, trzy tygodnie lub nawet miesiąc. Dajmy się mu zaaklimatyzować w nowym miejscu, zanim wymienimy „łóżko”.

Jak poświęcić psu więcej czasu w trakcie przeprowadzki?

Chcąc poświęcić psu więcej uwagi w trakcie przeprowadzki, powinno się jak najwięcej czynności zlecać innym osobom. Jednym ze sposobów na skrócenie czasu potrzebnego na przeniesienie swoich rzeczy w nowe miejsce jest zatrudnienie firmy przeprowadzkowej. Takie rozwiązanie niesie za sobą same pozytywne skutki. Nie tylko szybciej uda się nam przewieźć swoje rzeczy, ale też nie musimy poświęcać tyle czasu na ich pakowanie, rozpakowywanie i przenoszenie. Ten czas możemy poświęcić czworonogowi, aby mógł lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu zamieszkania.

Przeprowadzka psa – niepokojące zachowania czworonoga

Każdy właściciel dobrze zna swojego czworonoga. Niepokojące zachowania to takie, które w dość znacznym stopniu odbiegają od jego normalnego stylu bycia. W szczególności zaniepokoić nas powinno:

 • lizanie ścian, podłóg i mebli
 • wzmożony apetyt i wzmożone pragnienie
 • brak apetytu
 • drapanie się, intensywne wycieranie się w meble czy dywan
 • gwałtowny spadek masy ciała
 • intensywne wypadanie sierści
 • łupież widoczny na sierści
 • skakanie na właścicieli, jeśli wcześniej nie występowało
 • szczekanie bez powodu, dyszenie, pobudzenie

Jeśli zaobserwujemy któreś z tych zachowań, warto skonsultować to z weterynarzem. Specjalista doradzi nam, co w takiej sytuacji zrobić.

Przeprowadzka z psem nie musi być trudna

Chcąc zmniejszyć stres, na jaki narazimy psa w trakcie przeprowadzki, musimy pamiętać o:

 • wychodzeniu z nim na długie spacery
 • spędzaniu z nim więcej czasu niż zazwyczaj
 • stopniowej aklimatyzacji w nowym miejscu zamieszkania
 • zabraniu „kawałka starego domu” do nowego miejsca zamieszkania.

Pamiętając o powyższych zasadach może nie unikniemy narażenia psa na stres, ale na pewno znacznie go zmniejszymy. Dzięki temu czworonóg będzie mógł szybciej cieszyć się w pełni nowym domem i swoją rodziną.

Posted in Blog.