Jak zorganizować przeprowadzkę?

Przeprowadzka może być nas niezmiernie problematycznym przedsięwzięciem, zwłaszcza, gdy w dotychczasowym miejscu zamieszkania zgromadziliśmy dużą ilość należących do nas przedmiotów. W jaki sposób przystąpić do jej organizacji?

Najważniejszy plan

Zadając sobie pytanie, jak zorganizować i jak się przygotować do przeprowadzki, musimy w pierwszej kolejności przygotować solidny plan i wykonywać go punkt po punkcie. Jeśli zaczniemy się pakować chaotycznie może się okazać, że zapomnimy zabrać części przedmiotów z dawnego mieszkania, albo nie spakujemy się w walizki, torby i kartony, które przygotowaliśmy do przeprowadzki. Jak samemu, samodzielnie, a przy tym sprawnie i szybko się przeprowadzać? Napiszmy na kartce papieru, jakie typy rzeczy musimy przewieźć z miejsca na miejsce. Do każdej kategorii, typu ubrania, rzeczy osobiste, kosmetyki, meble, sprzęty elektroniczne, wpiszmy należące do nas przedmioty. Później będziemy mogli odhaczać z tak stworzonej listy wszystko, co zdążyliśmy już spakować. Więcej na temat planowania przeprowadzki pisaliśmy w artykule Jak przygotować się do przeprowadzki

Przygotowanie do pakowania

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda przeprowadzka, ale jeśli samemu do niej przystępujemy, wszystko się komplikuje. Musimy wiedzieć, jak się spakować, aby naszym cennym rzeczom nic się nie stało. W tym celu do pakowania się przy przeprowadzce musimy naszykować sobie gazety, folię bąbelkową, styropian, tekturowe pudełka, taśmę klejącą, nożyczki czy nożyk do przecinania taśmy. Możemy kupić pudła w sklepie budowlano-remontowym, albo skorzystać ze zużytych pudeł wystawianych niejednokrotnie w marketach i w sklepach wszelkiego typu. Najlepiej wyłożyć pudło gazetami i dopiero wówczas zacząć się pakować. Nie ma znaczenia, jak poukładamy w pudełkach czy walizkach swoje ubrania, koce, kurtki, pościele, ręczniki i tym podobne. Na pewno nic złego się nim nie stanie. (więcej tutaj: Jak pakować rzeczy do przeprowadzki)

Co innego ze szklanymi lub porcelanowymi przedmiotami. Zastawa stołowa, sztućce, kubki, filiżanki, szklanki, kieliszki czy bibeloty powinny być pakowane przy przeprowadzce niezwykle uważnie. Najlepiej każdą sztukę włożyć do osobnego woreczka z folii bąbelkowej lub owinąć ją taką folią. Można też zawinąć talerze w gazety, choć nie da nam to całkowitej pewności, że w czasie przewożenia zastawy z miejsca na miejsce nic się nie potłucze. Ciekawym pomysłem na zapakowanie szklanych, delikatnych przedmiotów jest włożenie ich do wytrzymałego woreczka i nadmuchanie powietrzem. W takim powietrznym tunelu szkło będzie bezpieczne. (więcej tutaj: Transport rzeczy szklanych)

Każde pudło powinniśmy dokładnie opisać, co ułatwi nam rozpakowywanie się w nowym mieszkaniu. Koniecznie napiszmy na pudełkach, czy zawierają one sprzęty elektroniczne lub szkło, z którym należy obchodzić się niezwykle ostrożnie.

Przewożenie rzeczy

Przedmioty codziennego użytku, ubrania i kosmetyki można przewieźć własnym samochodem podczas przeprowadzki. Niemniej, przetransportowanie lodówki, pralki, zamrażarki, kuchenki lub piecyka i zmywarki oraz mebli może sprawić wiele trudności. W takiej sytuacji należy pomyśleć o możliwości wynajęcia firmy zajmującej się przeprowadzkami. Jeśli nie mamy wśród znajomych i rodziny żadnej osoby posiadającej ciężarówkę lub przyczepę, wynajem transportu do przeprowadzki będzie koniecznością. Pamiętajmy przy tym, że lodówki należy przewozić w pionie, inaczej mogą się popsuć. Najlepiej ciężkie sprzęty przypiąć do podłoża specjalnymi pasami, którymi powinny dysponować firmy trudniące się świadczeniem usług transportowych przy przeprowadzkach. Podpisując umowę z taką firmą sprawdźmy, czy jej pracownicy pomogą nam z wynoszeniem rzeczy z mieszkania.

Aby łatwiej przewieźć meble i wynieść je z dotychczasowego mieszkania, możemy je rozkręcić na części. Warto zabezpieczyć je przed porysowaniem i zniszczeniem, naklejając na nie folię lub pakując je w kartony, które później zawijamy w folię. (więcej na temat: transport szafy komody i biurka)

 

Tak zorganizowana przeprowadzka będzie harmonijna i przebiegnie według z góry założonego przez nas planu.