Jak pakować rzeczy do przeprowadzki?

Przeprowadzka to poważne, często bardzo szeroko zakrojone przedsięwzięcie, w którym ważny jest dobry plan. Bez zaplanowania przeprowadzki podczas jej realizacji może ogarnąć nas chaos, który nie będzie sprzyjał harmonijnemu przewożeniu rzeczy z miejsca na miejsce. W jaki sposób pakować rzeczy przeznaczone do przeprowadzki i jak takie pakowanie zaplanować?

Przygotowanie do pakowania

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać rzeczy z naszego dotychczasowego lokum, które przeznaczamy do wyrzucenia, a które chcemy zabrać do naszego nowego mieszkania. Później możemy podzielić wybrane rzeczy na kilka kategorii – np. meble, sprzęt agd, sprzęt RTV, ubrania, naczynia i zastawa stołowa, dekoracje szklane, książki, kosmetyki, sprzęty komputerowe itp. Dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować się do zapakowania ich i przewiezienia do nowego lokum.

W ramach przygotowywania do pakowania należy zgromadzić w swoim domu stare kartony – z piwnicy, garażu czy ze sklepów i marketów. Można też kupić kartony do przeprowadzki, choć często jest to zbędny wydatek. Najlepiej, aby naszykowane do przeprowadzki kartony były wytrzymałe. Zapewni nam to co najmniej pięciowarstwowa tektura o wysokiej gramaturze. Koniecznie musimy przygotować także nożyczki, szeroką taśmę klejącą, a także folię bąbelkową, folię strecht, stare gazety i styropian – w kawałku i pokruszony.

Przystępujemy do pakowania

  1. Każdy karton, który zamierzamy wypełnić rzeczami do przeniesienia w nowe miejsce, przy przeprowadzce powinien być zaklejony od spodu taśmą, aby nie otworzył się nagle podczas transportu.
  2. Wszystkie rzeczy musimy dokładnie poukładać w kartonach.
    Wrzucenie ich nieskładnie spowoduje, że szybko zabraknie nam miejsca na inne rzeczy, jakie zamierzamy przetransportować. Układanie jest zadaniem czasochłonnym, ale pozwoli na szybkie wypakowanie się w nowym miejscu po zakończonej przeprowadzce. Nie należy się więc z tym zanadto spieszyć. Można systematycznie chować wszystkie przedmioty w mieszkaniu na kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką, aby w jej dniu mieć już część rzeczy spakowanych.
  3. Dobrze jest podzielić tematycznie rzeczy w kartonach i opisać je.
    Na przykład w jednym znajdą się same książki, w innym zastawa stołowa i sztućce, a jeszcze w innym ubrania i kosmetyki. Nie powinniśmy wkładać zbyt wielu ciężkich przedmiotów do jednego dużego kartonu. Trudno go będzie przenieść do samochodu, a później wnieść do nowego mieszkania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tektura nie wytrzyma, a karton pęknie, przez co nasze rzeczy znajdą się na ulicy i znów będzie trzeba je pakować.
  4. Duże pudła lepiej pozostawić na poduszki, kołdry, narzuty i ubrania, zaś w mniejszych zapakować wszystkie ciężkie rzeczy. Nie można przepakowywać kartonów, czyli umieszczać w nich zbyt wielu przedmiotów na raz. Pudło powinno się zamknąć bez trudu. Po zaklejeniu folią ścianki nie mogą być zbyt wypchnięte.
  5. Jeśli mamy do przewiezienia sprzęt elektroniczny, powinniśmy go umieścić w oryginalnych kartonach z wkładką styropianową, co ustrzeże go przed uszkodzeniem lub zniszczeniem w transporcie. Gdy kartony już dawno zostały wyrzucone, można znaleźć inne, ale pamiętajmy o zabezpieczeniu sprzętów folią bąbelkową i strechem oraz kawałkami styropianu.

Najważniejsze: Nie należy pakować do kartonów przedmiotów codziennego użytku, które są dla nas niezbędne – portfela, dokumentów, kluczy do mieszkania czy kluczy do samochodu.

Jak przewozić rzeczy?

Takie sprzęty jak lodówka muszą być przewożone w pionie, ponieważ freon znajdujący się w czynniku chłodzącym mógłby wyciec, a lodówka przestałaby poprawnie działać. Meble w trakcie przeprowadzki można rozkręcić, umieścić w kartonach i owinąć folią ich ranty, aby nie uległy wyszczerbieniu czy porysowaniu w trakcie transportu. Łatwiej będzie je wówczas przewieźć do wyznaczonego miejsca. Do przewożenia wielkogabarytowych przedmiotów można zamówić wyspecjalizowaną firmę zajmującą się przeprowadzkami lub wynająć przyczepę i podpiąć ją do własnego samochodu. Sprzęty umieszczane na przyczepie powinny być zabezpieczone specjalnymi pasami.